Poté co půjdete domů

Délka pobytu v nemocnici bude záviset na typu operace a ostatních faktorech, ale zpravidla se jedná o 10-14 dnů. Po propuštění budete přímo převezeni sanitkou domů. Pro úplné doléčení a obnovení rozsahu pohybů je vhodné absolvovat lázeňskou léčbu. Je velice důležité, abyste dodržovali lékařovy instrukce a doporučení.

Antikoagulační (ředění krve) opatření:
Dieta, léky, protiembolické punčochy

Pohybové a cvičební doporučení

Pooperační vyšetření

Antikoagulační (ředění krve) opatření:

Pooperační dieta

Můžete jíst normální stravu. Ale přesto, dokud berete Warfarin (přípravek na ředění krve), je důležité se vyhýbat zvýšenému přísunu vitamínu K. Warfarin je přípravek na ředění krve a vitamín K může snížit jeho efekt. Proto je doporučeno abyste:

  1. se vyhnuli jídlům s vysokým obsahem vitamínu K jako jsou: brokolice, fazole, sója, sójový olej, játra, atd.
  2. se vyhnuli přílišné konzumaci zeleného čaje a bylinných čajů
  3. nepili více než jeden šálek kávy za den
  4. se vyhnuli alkoholu
  5. neužívat vitamínové přípravky s vitamínem K

Léky a vitamíny

Po ukončení braní léku Warfarin bude Vaše tělo potřebovat nějaký čas, aby se normalizovaly hodnoty krevní srážlivosti.

Pokud lékař nerozhodne jinak, berte normálně své ostatní léky. Jeden měsíc berte vitamín C a železo. O ukončení léčby Warfarinem rozhodne lékař zpravidla po 6 týdnech po operaci.

Pooperační používání protiembolických punčoch

Je vhodné, abyste pokračovali v používání protiembolických punčochách nejméně 2 měsíce po operaci. Během prvního měsíce je doporučeno použití ve dne i v noci. V druhém měsíci může být použití v noci vynecháno. Berle můžete odložit dva měsíce po operaci. V případě že Vaše nohy jsou oteklé měli byste pokračovat v používání berlí i punčoch do té doby, než otoky ustoupí. Pokud jsou otoky doprovázeny bolestí nebo zarudnutím upozorněte svého lékaře.

Pohybové a cvičební doporučení

Pooperační cvičení

Postupně zvyšujte svou pohybovou aktivitu. Měli byste s pomocí berlí postupně zvyšovat zátěž. Po dobu dvou měsíců byste neměli sedět na nízké židli a předklánět se (např. při obouvání bot nebo nasazování ponožek). Měli byste po dobu přibližně 8 týdnů používat nadstavec na WC. Při spaní byste měli mít mezi nohama vsunutý polštář a nesmíte ležet na operované straně.

Sprchovat se můžete 1-2 dny po vytažení stehů, nekoupejte se však ve vaně. Pokud operační rána zčervená nebo bude prosakovat okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Zpočátku by mělo být cvičení lehké, s nízkým odporem. Postupně je možno zátěž zvyšovat. Plavání je povoleno po úplném zhojení operační rány (asi po 3 týdnech).

Jakmile je to pro Vás pohodlné můžete obnovit svůj sexuální život, ale jako u ostatních aktivit je třeba dodržovat všechna doporučení.

zpět

Pooperační vyšetření

6 týdnů po operaci

Přibližně 6 týdnů po operaci bude provedeno kontrolní vyšetření včetně rentgenových snímků. Lékař zhodnotí Váš stav, doporučí Vám postupně zvyšovat zátěž na Vaši končetinu, stále však budete potřebovat berle. Budete schopni ohnout končetinu do 90 stupňového úhlu.

4 měsíce po operaci

Po čtyřech měsících bude provedeno opět vyšetření, noha by měla být schopna plné zátěže. Pacient by měl být schopen chůze bez berlí, případně pouze s hůlkou. Návrat do práce je individuální záležitostí, v závislosti na rychlosti uzdravování, obtížnosti práce, typu operace atd.

Pooperační upozornění pro všechny pacienty

K včasnému zjištění opotřebení nebo uvolnění náhrady je nutné, aby totální kyčelní náhrada byla během Vašeho života pravidelně jedenkrát ročně kontrolována lékařem a pomocí rentgenových snímků.