Co je artritida? Co je artróza?

Artritida je všeobecný stav signalizující zánět kloubu. Zánět je celková odezva těla na podráždění jakéhokoliv druhu. Známky zánětu jsou bolest, otoky, teplota a zarudnutí. Příčiny artritidy jsou různé. Patří zde např. náhlý, akutní úraz, který se mohl přihodit při sportu. Akutní úraz je častý důvod vzniku artritidy. Ve většině případů však zranění nezpůsobí trvalé poškození, zánět po několika týdnech ustoupí a kloub po zbytek pacientova života funguje normálně.

Artróza je proces postupného úbytku a poškození kloubní chrupavky. Nejčastější forma artrózy, která si vynutí totální náhradu, je tzv. primární osteoartróza. V tomto případě se kloubní chrupavka, která tvoří hladký povrch kloubu, opotřebovala a zmizela. Může to být způsobeno mnoha důvody. Významnou roli zde hraje genetický stav kloubních chrupavek. Primární osteoartróza může zasáhnout všechny kloubní chrupavky v těle, nejen kolenní. Častěji však osteoartróza postihuje nosné klouby na dolních končetinách. V případech, kdy je genetický stav chrupavek v pořádku, mohou působit i jiné faktory, které vedou k poškození chrupavky v kloubu nebo kloubech. Tento stav se nazývá sekundární artróza.

Častou příčinou sekundární osteoartrózy je vadné osové postavení kolenních kloubů (nohy do O nebo do X). Stejně jako u pneumatik u automobilu, jestliže nejsou končetiny souměrné, se povrch kolenního kloubu opotřebovává nestejně. V některých případech se lidé s nesprávným postavením narodí, častěji však rozvíjejí takové činnosti, které nesprávné postavení způsobují. V jiných případech může být nesprávné postavení následkem nemocí nebo zranění (např. infekce nebo utržení vazu). Vysoká váha přenášená na asymetricky zatěžovaný kloub může poté postupem času způsobit poškození a zrychlený úbytek chrupavky. Samotné cvičení nebo i těžká práce bez dalších faktorů artrózu nezpůsobuje. Správné cvičení naopak stav kloubů zlepšuje.

Jiný častý typ artrózy, který může postihnut kolena je způsoben revmatoidní artritidou. Tento typ artrózy je způsoben poruchami imunitního systému, kdy se abnormální protilátky ukládají v kloubní výtelce. Toto způsobuje chronický zánět a postupnou destrukci chrupavky. Obvykle jsou postiženy symetricky oba klouby (např. kolena, kyčle, zápěstí, ruce).