Co je totální endoprotéza kolena

Při totální náhradě kolenního kloubu se používají speciálně upravené komponenty (protézy), vyrobené z vysoce pevného, biologicky kompatibilního, kovového a umělohmotného materiálu. Kov je nejčastěji používán jako slitina kobaltu, chromu a molybdenu. Umělá hmota je z vysocemolekulárního polyetylénu. Tyto materiály jsou používány při totálních náhradách okolo 30 let a jejich snášenlivost v těle je velmi dobrá. Komponenty jsou velmi pečlivě vyráběny, povrch je pokaždé stejný, hladký a lesklý.
V současné moderní medicíně se při totální endoprotéze kolene nahrazuje pouze poškozené kloubní plochy. Celé koleno není nahrazováno. Operace je v podstatě jen náhrada povrchu kloubu a kloubní chrupavky. Je odstraněna pouze malá část kosti, původní vazy, šlachy a svaly jsou ponechány a zpět upevněny. Různé osové úchylky (koleno do O a X) mohou být během operace odstraněny správným seříznutím kostí, odstraněním výrůstků (osteofytů) a upravení délky vazů. Přední a boční pohled na koleno po totální náhradě kolenního kloubu je znázorněn na obrázcích 3A a 3B. Kloubní štěrbina je nyní vyplněna polyetylénem.

Totální endoprotéza kolene je rozsáhlý operační zákrok. K snížení krvácení během výkonu se obyčejně na horní stranu stehenní kosti umisťuje turniket. Operační rána je vedena podélně na přední straně kolena. Velký čtyřhlavý sval, který kryje zepředu stehenní kost, je dočasně přemístěn na jednu stranu, s cílem získat snadný přístup do kolenního kloubu. Na úpravu poškozeného povrchu a seříznutí konců kostí se používá speciální instrumentarium. Femorální (stehenní) komponenta je kovová a má stejnou velikost a tvar jako konec stehenní kosti (femuru). Tibiální komponenta, která je umístěna na vrcholu holenní kosti (tibie), má kovový základ, ale horní povrch je vždy z polyetylénu. Část povrchu kolenního jablka (pately) může být seřezána a také pokryta polyetylénem. Komponenty jsou do kosti upevněny speciální látkou (polymetylmetakrylátem), často nazývanou "kostní cement". Alternativně mohou některé komponenty mít pórovity povrch, do kterého může kost vrůstat.

Co je tot. end. kol.
kneebk3a kneebk3b